środa, 21 grudnia 2016

Urodziny portaluObok całego zamieszania związanego z przygotowaniami do świąt, obok niepokojących informacji dotyczących aktów terrorystycznych za rogatkami kraju i przepychanek politycznych w jego wnętrzu, miało miejsce urocze spotkanie z racji pierwszych urodzin portalu kvetevropy.cz. To portal, który w czeskim języku informuje o atrakcjach Wrocławia. Strona powstała, bo tak chciała jej pomysłodawczyni - mieszkająca w stolicy Dolnego Śląska Czeszka - Natalia Raclavska.
Przez rok funkcjonowania wokół portalu skupiła się grupa osób, do której należą mieszkający w Polsce Czesi, a także ich znajomi, którzy powodowani bodźcem promującym atrakcyjność miasta przyjeżdżają do Wrocławia. Wokół portalu skupiają się oczywiście przyjaźniący się z Czechami Polacy. Rośnie grupa osób, które na skutek praktyki zawodowej kontaktują się z firmami południowego sąsiada i odczuwają potrzebę poznania choćby podstawowego słownictwa czeskiego, ułatwiającego im codzienną komunikację. Ważną grupą są adepci Bohemistyki.  Jest taki kierunek na Uniwersytecie Wrocławskim. Do grona wymienionych wyżej osób dołączyła Katka, która przyjechała ze Słowacji i podobnie jak Natalia zamieszkała we Wrocławiu. Katka śpiewa ballady - przejmujące słowackie ballady.


NIe potrafię opisać przyjemności przebywania w grupie, w której mieszają się języki polski, czeski i słowacki, gdzie nie ma żadnych barier komunikacyjnych. Portal internetowy jest tylko zewnętrznym medium, gdzie zapisywane są informacje i relacje z wydarzeń. Najistotniejsza jest chęć wzajemnych kontaktów, spędzania ze sobą czasu, przygotowywania i przeprowadzania projektów kulturalnych, edukacyjnych, towarzyskich.


W zaciszu Klubu Pieśniarze słuchaliśmy piosenek, kosztowaliśmy urodzinowy tort i uwarzone według czeskich receptur piwo, rozmawialiśmy i cieszyliśmy się z chwil wspólnie spędzanych.


Zapis wideo: tu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz